Müftü Raci Efendi Sok. No: 48 Surlariçi Lefkoşa

DURAĞANLIĞIN TINISI | RESONATING INERTIA

Durağanlığın Tınısı, astofizikçi Hanifa Teimourian’ın fotoğrafları ve sinematograf Ali Azhari’nin bestelerini ele alan, video, fotoğraf ve ses enstelasyonu sergisidir. 19 Eylül 2019, Perşembe, saat 19:00’da ARUCAD Art Space’te yapılacak olan açılış kokteyline davetlisiniz.

Resonating Inertia is an exhibition that consists of video, photography and sound installations which showcases Hanifa Teimourian’s photography, who is an astrophysicist, and music compositions of Ali Azhari, who is a cinematographer. You are invited to the exhibition’s opening reception that will take place on Thursday the 19th of September 2019 at 7 pm at ARUCAD Art Space.

 

Bir anlığına tüm inançlarınızı, işinizi, evinizi, paranızı ve sevginizi kaybettiğinizi hayal edin. Bu sizi uyuşturacak, belki de sıkılmış ve mahvolmuş bir hale getirecek. Benim için hikaye hiçlikten bir hare ve hiçbir yere giden bir yolla başladı.

Resonating Inertia (Durağanlığın Tınısı) Amazon yağmur ormanlarından Himalaya Dağlarına kadar uzanan, hem içeride hem de dışarıda olan bir yolculuk. Bulunup kazanılacak hiçbir şeyin olmadığı; sadece gözlem, iletişim, duyma ve hareketin olduğu hiçliğin içinden geçen bir yol.

Sanatım/hayatım, boş bir tünelde hareket etmeye başlayan bir trenin hikayesi gibi; her istasyonda farklı yolcular, farklı görüşler, farklı iklim ve fikirleri ağırlayan ve bir sonraki istasyona varmalarını sağlayan bir tren.


- Hanifa Teimourian

Gerçek olmayan yüzlerin ve deforme olmuş bilişsel duyuların kaotik dünyasında, gerçeğin ipucunu aramaya başlamak imkansız gibi görünüyor. Bu yüzden, bir başkasının acısına sığınıp, içinde yetişmeyi, bu tünelin sonundaki sönükleşen ışığı görme umuduyla seçtim. Ancak, kör bir varlık olduğum için duyabildiğim sadece seslerdi.

- Ali Azhari

Imagine you lost all you have in a moment, your beliefs, your job, your house, your money, and your love.
It makes you numb, it may make you irritated and miserable. For me the story began with a halo of nothingness and a path to nowhere.Resonating Inertia is a journey of mine, inside and outside; from Amazon rainforests to Himalayan mountains. A path through nothing, finding or gaining nothing, but observing, communicating, listening and moving. My art as my life, is the story of an empty train which started moving in an empty tube, while at each station it hosts different passengers, different views, different climate and different ideas and lets them go by moving to the next station.

- Hanifa Teimourian


In the chaotic world of un-realistic faces and deformed cognitive senses it seems to be impossible to seek any hint of truth. So, I took refuge in the void of somebody else’s agony and grope within, hoping to see a dimming light at the end of this tunnel but the blind entity I am, all I could hear were sounds.

- Ali Azhari

working hours
everyday except Tuesdays
12:00 - 21:00