top of page

Edepsiz | In-Decent Part I

Exhibition - Performance

The In-decent project art directors Oya Akın and Oya Silbery collaborates with different artists from various disciplines with a collective perspective and includes magazine and catalogue introducing as well as exhibitions, talks and performances. Estranged from our bodies is being estranged from nature, and each other. Betraying our bodies/ourselves is causing to have deep psychological trauma. What does our body and nakedness actually mean for us? Since when and for what reason our nakedness has been started to related with contempt and immorality? This project/exhibition is looking for answers to these type of questions. Art needs to attempt to open an area to questioning every related concept on the path to finding truth, and understanding of truth. For this reason, the subject body/nakedness needs to be focused on questioning and critisizing the individual/community ethic values.

Exhibition: Çiğdem Emir (photography), Seçkin Tercan (book/photography), Oya Silbery (photography), Abdullah Denizhan-Evren Erkut-Oya Silbery (videoart).

Live Performance: As Rooftop threatre group we are using the work of the exhibition as stimulator and evaluating in-decency from physical, intellectual and aesthetic ways. The workshops were lead by Poly Flourentzou, the dramaturgy/direction Ellada Evangelou, and acting by Lyda Karayianni, Vasiliki Andreou, Leda Koumides and Oya Akın.
(Recorded Voice: Thrasos Nerantzis)
(Guest Performer: Abdullah Denizhan)

Recorded Performance: Christos Krasidis

Sanat yönetmenliğini Oya Akın ve Oya Silbery’nin yaptığı, farklı disiplinlerden sanatçıları kolektif bir çalışma anlayışıyla bir araya getiren Edep-Siz projesi sergiler, konuşmalar ve performansların yanı sıra, dergi ve katalog tanıtımını içeriyor. Bedenlerimize uzaklaşmak aslında doğadan uzaklaşmak, bedenlerimizden ve birbirimizden uzaklaşmayı beraberinde getiriyor. Bedenlerimize/kendimize yaptığımız ihanet iyileşmesi mümkün olmayan psikolojik yaralar açıyor. Bedenimiz ve çıplaklığımız bizim için ne ifade etmektedir? Çıplaklığımız ayıp ve ahlak dışılıkla hangi amaçla ve ne zaman ilişkilendirilmeye başlandı? Bu proje/sergi bu gibi sorulara cevap arıyor. Sanat gerçeğe ulaşma yolunda, gerçeklik dediğimiz algı durumuyla ilintili her türlü kavramı sorgulamaya açma girişiminde bulunmalıdır. Bu nedenle, beden/çıplaklık konusunu merkeze alarak bireyin/toplumun ahlak değerleri sorgulamalı ve eleştirilmelidir.

Sergi: Çiğdem Emir (fotoğraf), Seçkin Tercan (kitap/fotoğraf), Oya Silbery (fotoğraf), Abdullah Denizhan - Evren Erkut – Oya Silbery (videoart).

Canlı Performans: Rooftop Tiyatro Grubu olarak sergide yer alan eserleri uyarıcı olarak kullanarak, ‘edepsizliği’ fiziksel, entellektüel ve estetik yönlerden ele alıyor. Dramaturg Ellada Evagelou ve Polly Flourentzou liderliğinde yürütülen atölyeler sonucunda kurgulanan performansta Ellada Evagelou’nun yönetmenliğindeki Lyda Karayianni, Vasiliki Andreou, Leda Koumides ve Oya Akın görev aldı.
(Kayıtlı Ses: Thrasos Nerantzis)
(Misafir Oyuncu: Abdullah Denizhan)

Kayıtlı Performans: Christos Krasidis.

bottom of page