top of page

INDUSTRIAL DESIGN FOR OUR TIMES

We live in an interconnected world where even design processes are now connected. Modern communication tools today make it possible to design objects anywhere on the planet with far less consumption of resources, with less testing and a far quicker time to market. In the electronic market, where the life cycle of a product is already extremely short, the ability to see six months ahead provides an incredible advantage. There is no longer any real need for most of the clients and the supplier involved in the production of these designs to ever meet each other face to face because modern design tools can do everything via communication technology: all shared, all connected, all real-time. All the projects that you see here in this exhibition have been conceived over the last five years. Some of them have been sold in Apple Stores or by major chains, others never managed to leave the prototype stage. But all of them, in one way or another, reveal some form of innovation, either in their function or their form. Take a look at the geography involved in these products; you will see that it’s not always necessary to have a substantial infrastructure in order to develop products and anyone can find a space in the chain regardless of geography or economic considerations.

Tasarımın dahil her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Günümüzde dünyanın her yerinde modern iletişim araçları, kaynakları daha az tüketerek  tasarım yapmayı,  daha az test etme ve çok daha hızlı bir şekilde pazara ulaşma imkanını sunuyor. Bir ürünün kullanım ömrünün aşırı kısa olduğu elektronik pazarda 6 ay öncesini öngörebilmek inanılmaz bir avantaj sağlar. Bu tasarımların yapımında artık müşteriyle ve tedarikçiyle yüz yüze gelmeye ihtiyaç duyulmuyor, çünkü modern tasarım araçları iletişim teknolojisi ile her şeyi yapabilir. Her şey anında, birbirine bağlı bir şekilde paylaşılır.

 

Bu sergide göreceğiniz tüm projeler geçtiğimiz 5 yıl içerisinde tasarlanmıştır. Bazıları Apple Store’da veya bilindik zincirlerde satılmış, bazıları ise prototip aşamasını geçememiştir. Öyle veya böyle tümünün tasarımlarında ya da fonksiyonlarında bir yenilik ortaya çıkmıştır.

Bu ürünlerde var olan coğrafyaya bir göz atın. Göreceksiniz ki, tasarım ürün yaratmak için her zaman varlıklı bir alt yapıya sahip olmaya gerek yoktur. Coğrafya ve ekonomik kısıtlamalardan kayıtsız herkes zincirde kendine bir yer bulabilir.

bottom of page