top of page

Çi "yaşam enerjisi" | Yıldız Doyran

“Yaşam Enerjisi” yani “Çi” Çin tıbbının temel prensipleri içinde yer alan bir kavram olarak son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. “Çi” insanlar, bitkiler, hayvanlar, taşlar, ağaçlar, deniz, su, dünya aklınıza gelen tüm biyodinamik varlıkların paylaştığı hayat enerjisidir. Yıldız Doyran “Yaşam Enerjisi” adlı sergisinde kendi bedeninden, ruhundan ve biçem dilinden dünyanın tüm varlıklarına sanatla bir köprü bağı kuruyor. Yaşamın, dünyanın aldığı tüm zararlar Çi enerjisini her geçen gün biraz daha azaltırken, “Yaşam Enerjisi” sergisi sanatın aracılığıyla dengesizliklere, ruhsuzluklara, yaralanmalara ruhsal bir dokunuşla yeniden hayat vermeyi amaçlıyor. 


Art Rooms Galeri’de yer alan “Yaşam Enerjisi” adlı sergisinde Yıldız Doyran, özellikle, iki yıldır üzerinde çalıştığı işlerinin ağırlıklı olarak yer aldığı seçkiyi sanatseverlerle paylaşıyor.


Yaklaşık iki yıllık bir hazırlık sürecinde ortaya çıkan yeni resimleriyle birlikte sanatçının 24 Nisan – 02 Mayıs 2017 tarihleri Kıbrıs’ın çeşitli yerlerinden çekmiş olduğu fotoğraflarını da ilk kez sergileyecek. Fotoğraflar, Ada’nın tüm biyolojik dengesinin oluşturan bitki, buğday tarlaları ve endemik örtüsünün detaylarıyla yaşamın merkezini sorgulayan biraz erotik biraz da doğanın içindeki dengenin tüm canlılar arasındaki iletişimini, etkilerini ve benzerliklerini sorguluyor. 


Yıldız Doyran’ın Girne’de açılacak olan “Yaşam Enerjisi” adlı sergisinin küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener üstleniyor. 
Sergi, sanatçının yağlıboyaları, “Servi” serisinden triptik bir çalışma, fotoğraflar, kâğıt işleri, yerleştirmeler ve karışık teknikte ürettiği üç boyutlu işlerinden oluşan disiplinlerarası bir seçkiyi sunuyor.  

bottom of page